שיעור פתיחה היסטוריה


הגיע הזמן להתחיל להכין..

יש לי הרבה מחשבות על איפה היסטוריה פוגשת את התלמידים שלנו. בעיני בתור תלמידה, היסטוריה הייתה סיפור מעניין. אבל הייתי חנונית ואני לא בטוחה שזה מה שהתלמידים חושבים היום. באחד הקורסים במכללה המרצה שאלה אותנו "למה צריך ללמוד היסטוריה?" והתשובות היו לא מספקות. אני לא זוכרת מה הייתה המסקנה, אבל יצאתי עם הרבה מחשבות.

שנה שעברה כששאלתי את התלמידות בכיתה ז' למה לדעתן אנחנו לומדים היסטוריה התשובות נעו בין - "באמת למה?" ועד "כי זו המורשת שלנו והזכות שלנו להיות יהודים בארץ ישראל" אני עדיין מתלבטת מה המסקנה, אבל מה שאמרתי לתלמידות זה שהיסטוריה היא סיפור עם משמעות נוספת, אפשר ללמוד ממנו בעיקר הרבה על עצמנו היום, על האופי שלנו, על מנהגים שלנו ועל הסיבות לאירועים ודברים הסובבים אותנו עד היום, כבני אדם פרטיים וכאנשים עם מורשות מסוימות.

במהלך השנה השתדלתי לקשר בין החומר הנלמד לאקטואליה, ולהראות איך הדברים קשורים אם בתוכן, לדוגמא - איך היהודים בארצות האסלאם קשורים אל תלמידות במאה ה-21 בפתח תקווה. ואם במסרים העולים מסיפורים היסטוריים. עיין ערך הנדיבות של דונה גרציה, ההצלחה של מוחמד ועוד..

אז איך אפתח השנה את שיעורי היסטוריה?

השנה אלמד היסטוריה בכיתה ח'. הנושאים שאלמד הם -

הלניזם והכיבוש היווני בארץ ישראל

רומא

בית שני וחורבנו

הולדת הנצרות

והולדת האסלאם

לפני שבכלל אגע בנושאים הללו חשוב לי לדבר על מה זה היסטוריה ומהו ציר הזמן. כדי להבין את מהות ציר הזמן אביא שקית מהבית עם חפצים (שנה שעברה נתתי להן לבחור חפץ שיש בכיתה\בתיק והן בחרו דברים די חוזרים על עצמם) חלקם ישנים, חלקם חדשים ואביא לכל זוג בנות חפץ אחד. הן יצטרכו לחשוב מה יחשבו אנשים עוד הרבה שנים על בני האדם של התקופה אם ימצאו את החפץ הזה. לאחר מכן נמקם את החפצים בציר זמן מ"הכי עתיק" עד "הכי חדש"

לאחר מכן נדון מה עבודת ההיסטוריון?

איך היסטוריון חוקר ממצאים שיש בידיו? מה השאלות שהוא שואל?

איזה סוגי מקורות יש להיסטוריונים?

אסכם בכך שבמהלך השנה נפגוש תרבויות חדשות, נראה ממצאים מאז מכל מיני סוגים ונלמד בדרכים שונות על מה שהיה בעבר.. אנסה להסביר כי מה שאנו חושבים על חפצים מהעבר ועל אנשים מהעבר יכול להתאמת אם נעבוד נכון כהיסטוריוניות.

לאחר הדיון אראה את הסרטון הבא: (אם לא עובד, לחצו כאן)


ולסיכום אשלח אותן עם משימה לשיעורי בית -

בהתאם למה שלמדנו על ציר הזמן עלייך ליצור ציר זמן שלך. על ציר הזמן לכלול אירוע אחד שהתרחש לפני הספירה. שנת ה-0 היא שנת הלידה שלך, ולפחות ארבעה אירועים לספירה.

אשמח אם תכניסי תמונות לתוך ציר הזמן.

את ציר הזמן יש להכין במחשב ולהעלות ללוח הפדלט שישמש אותנו ללמידה כל השנה.

את הפתיחה של השיעור השני אעשה בעזרת דף עבודה על ציר הזמן. אעדכן בהמשך!

המשך קיץ נעים ופורה

#היסטוריה #שיעור #פתיחה #תחילתשנה #חזרהללימודים #צירזמן

789 views0 comments

Recent Posts

See All