שיעור פתיחה


אין כמו רושם ראשוני. איך אנחנו משקיעים בו? קונים בגדים ליום הראשון, משקיעים במיוחד להגיד את הדבר הנכון ובעיקר דואגים לייחצן את עצמנו כראוי.

היום הראשון ובכלל ימי היכרות, ריאיונות ומפגשים ראשוניים ( אפילו אסיפת ההורים הראשונה של המעון) מלאים מתח וחרדה. במיוחד כשמדובר בבית ספר חדש, כיתה חדשה, מורה חדש/ה.. ועוד יותר כשמדובר בתלמידת כיתה ז' צעירה ודואגת..

גם בקבוצה יש רושם ראשוני.. חשוב לנו שהיום הראשון יהיה כיפי בקבוצה כדי שירצו לבוא גם בימים הבאים בכיף ובהתרגשות.

אז מה עושים בשיעור הראשון כדי ליצור אווירה נעימה? להכיר בין התלמידים אבל בצורה ששוברת את הקרח? לגרום להם לתקשר אחד עם השני ולהתחיל להתגבש כקבוצה?

בעיני עוד לפני שמדברים על התחלה, יש מקום להפעלה שתשרה אווירה נעימה ואפילו קצת מצחיקה.

אז הנה כמה רעיונות נחמדים - מוזמנים להוסיף ולהרחיב

  1. "עתידות" או גם "סטיגמות" - מראש, מכינים כל מיני "עתידות" כמו "יהיה ראש ממשלה", "תתחתן עם ביל גייטס", "יטוס ל-10 שנים להודו" ואם הלכתם לכיוון של סטיגמות אז -"יש לה כלב", מנגנת בחל וכד', יש להכין יותר ממספר המשתתפים, לגזור כך שעל כל פתק יהיה היגד אחד. בקבוצה כל אחד לוקח כמה פתקים, פותח ומביא למי שנראה לו מתאים. לאחר שכולם מסיימים לחלק, עורכים סבב בו כל אחד מקריא את הפתקים שקיבל. עצם הפתיחה והתגובות מצחיקים מאוד ושוברים את הקרח. המשחק הזה מתאים בכל קבוצה ובכל שלב, לא רק בהיכרות. אם רוצים להשתמש בו להעברת מסר אז עושים פתקים של סטיגמות ואחרי הסבב שואלים איך הייתה ההרגשה כששומעים איזה סטיגמות יש עלי.

  1. משחקי מהירות - מסתבר שגם כשאנחנו לא מכירים עדיין אפשר לשבור את הקרח בעזרת תחרות, היא מכיסה לאווירה נינוחה מהר מאוד, ומאפשרת צחוק וכיף. אז מחלקים את הקבוצה לשניים (אם הקבוצה ממש גדולה אז לשלושה). ונותנים להם משימות שהמנצח הוא המהיר ביותר. משימות לדוגמא: - להסתדר בשורה בסדר עולה על פי: מידת נעליים, אורך שיער, אות ראשונה בשם, מספר טלפון, מאיפה את בארץ (מדרום לצפון) וכד'.. - לבנות פירמידה אנושית - למצוא כמה שיותר מילים ממילה מסויימת (נגיד שם ביה"ס. לדוג': מהמילה תיכון מקיף ד' ) - לצלם דברים מסוימים לפי דף משימות.

* אפשר לשכלל את המשחק הזה להרבה מאוד כיוונים ולהשקיע בו לפי הצורך.​

  1. הרוח נושבת - יושבים במעגל, מישהו אחד עומד באמצע (ואין לו כיסא) הוא צריך להגיד שהרוח נושבת לכל מי שיש לו משהו כמו שלו, לדוגמא: "הרוח נושבת לכל מי שלובש חולצה שחורה" וכל מי שלובש חולצה שחורה צריך לקום ולתפוס כיסא. מי שנשאר בלי כיסא צריך להגיד את ההגדרה הבאה.​

  1. מסירות שמות - לאחר סבב השמות הראשוני. נעמדים במעגל וזורקים כדור למישהו וקוראים בשמו, אסור לזרוק לשכנים. לאחר מספר סבבים מוסיפים עוד כדור. ואפשר אפילו עוד כדור. בסיום המשחק מובטח שכולם יזכרו את השמות..

  1. בינגו חתימות - מכינים מראש דף עם טבלה של בינגו, כשההגדרות בתוכן הן של אנשים מהקבוצה, לדוגמא: "יש לי כלב", "אוהב סושי" וכדומה. על כל אחד מהמשתתפים להחתים בכל משבצת אדם אחד מהקבוצה ואסור לחזור על חתימה פעמיים.. והנה הבינגו שאני הכנתי:

להורדת הבינגו חינם בקובץ PDF לחץ כאן​

אז מה אתם מתכננים לעשות?

מה עבד אצלכם הכי טוב?

אשמח לשמוע! מזומנים להגיב

#שובריםאתהקרח #שוברקרח #אווירהנעימה #שיעורפתיחה #היכרות #סטיגמות #סטיגמה #משחקים #משחקיחברה #הורדה #חינם #icebraker #הדרכה #פעולתפתיחה

1,543 views0 comments

Recent Posts

See All