• Admin

שאלות


אני חושב משמע אני קיים

מכירים את דקארט? רנה דקארט הפילוסוף הצרפתי מהמאה ה-17 הבין שהכוח המניע את האדם הוא הטלת ספק. "אני חושב משמע אני קיים", חשיבה לפי דקארט היא הטלת ספקות במה שיש סביבנו. אנחנו לומדים דרך שאלות, רואים את זה הכי אצל ילדים קטנים. הבן שלי (3) שואל על הכל "למה", זה מאתגר, אבל מרגש לראות את הפילוסוף הקטן הנוגע בשאלות מהותיות. רואים גם שרמת השאלות עולה, זה התחיל ב"למה" ועובר לדברים הרבה יותר מפותחים. (אבל אולי זה כי הוא פשוט מחונן..)

בשעה טובה הגשתי סופסוף את העבודה הסמינריונית האחרונה לתואר הראשון. למה רק עכשיו? כי אני בנאדם של דד-ליינים, ואם אין לי דד ליין זה פשוט לא יקרה.

האמת שגם לא היה לי ראבק לעשות אותה כי היא די שיעממה אותי, לקח לי המון זמן למצוא נושא שמעניין אותי ויש עליו חומר. (מעניין יש בשפע, חומר יש ממש מעט על מה שמעניין) ולא רק זה רציתי משהו שלא ידרוש מחקר כי אין לי זמן להעביר שאלונים בין אנשים.

בסוף בחרתי נושא,

בתור מורה לתנ"ך מצאתי את עצמי ממש נלחמת לעניין את התלמידים בתנ"ך, כשעבורי הקורסים של תנ"ך במכללה היו הקורסים המעניינים ביותר. החלטתי לכתוב על יצירת מוטיבציה בקרב תלמידים ללמידת תנ"ך. (יש שאמרו שזה נושא משעמם, אבל על טעם וריח..)

בדם ויזע כתבתי את העבודה, בחופשת חנוכה, בחופשת מחלה "לפני לידה" ובחופשת לידה עם תינוק על הידיים.. ובסוף יצא משהו.

שאלות

לא אספר לכם על כל מה שכתבתי, אבל מסתבר שמוטיבציה לא מתחזקת מחיזוקים חיוביים וגם לא מהכרח. מוטיבציה מתחזקת דווקא מקשר טוב עם המורה, ומקישור ורלוונטיות לחיי התלמיד. (זוכרים את הרצאת טד שיש על זה? אם לא לחצו כאן למעבר לפוסט)

השיטה שלטעמי הכי מתאימה לעידוד מוטיבציה היא למידה בשיטה של שאלות (כתב עליה דניאל רביב ב"אורשת"), השיטה אומרת שכדי ללמוד טקסט מסוים צריך להקשות עליו שאלות וקושיות -

שאלה: בעיה סובייקטיבית של הקורא עם הטקסט, שתלויה בהבנת הקורא, בחוסר ידע נוסף על הטקסט או פשוט בעיה שעולה בתוכו למקרא הטקסט.

קושיה: בעיה אובייקטיבית שיש בטקסט, כמו סתירה, קושי לשוני, או כל דבר שבהשוואה לגורם אחר מעורר בעיה.

דוגמא:

אם מישהו קורא את פרק א' בבראשית וממשיך לפרק ב', הוא רואה סתירה בין הפרקים. בפרק א' האדם נברא אחרון ואילו בפרק ב' הוא נברא ראשון וכל החיות נבראו כדי שלא יהיה בודד. זו קושיה, יש פה בעיה אובייקטיבית של הטקסט.

לעומת זאת אם הקורא תוהה מדוע נברא האדם לפני האישה, זו שאלה. כי זו בעיה סובייקטיבית שלו (או שלה, סביר להניח ;-)) עם תוכן הטקסט.

אז המסקנה של העבודה שלי הייתה -

בואו נלמד תנ"ך דרך שאילת שאלות.

אני יודעת שלא המצאתי את הגלגל וסביר להניח שזה מוכר לכם. ואפילו התנסיתם בשיטה שקוראים פרק בתנ"ך ונותנים לתלמידים לשאול את כל השאלות שעולות להם מקריאת הפרק וכותבים אותם על הלוח. זו שיטה מדהימה אבל לא ישימה לכל השיעורים ולפעמים מתסכלת תלמידים כי לא מספיקים לענות על כל השאלות.

אבל אחרי שהגשתי את העבודה פגשתי ברעיון מיוחד שנקרא באנגלית:

Think-Pair-Share

Think - תעצרו את הלמידה ותנו לתלמיד לחשוב על זה. חשיבה משמעותה - שאילת שאלות.

Pair - תדבר על זה עם השותף שלך.

Share - תשתף עם כל הקבוצה מה עלה בשיח ביניכם.

למה זה טוב?

 1. מאפשר עיבוד של התלמידים ביחידות קטנות ורלוונטיות להם.

 2. מפעיל את התלמידים, מפסיביים לאקטיביים.

 3. מאפשר חוויה, מפגש עם שותף, דומה קצת ל"חברותא" בעולם היהודי.

 4. הבנה ברורה למורה האם התלמידים הבינו את מה שנלמד ובאיזה רמה

 5. לא דורש כמעט הכנה, וניתן להשתמש בכל זמן ובכל חומר.

איך עושים את זה בצורה הטובה ביותר?

 1. מסבירים לתלמידים למה אנחנו עושים את זה, את הרווח שהם יקבלו מזה.

 2. הגדר מראש זוגות כדי למנוע ויכוחים ולהשיג מצב בו מיד אחרי מתן ההוראה הם יתחילו בחשיבה ולא יקח זמן עד שיתחברו. (פשוט לדאוג למקומות ישיבה מתאימים)

 3. החלט מראש על "אדם א'" ו"אדם ב'" כדי שיוגדר זמן שיחה לשאלה של כל אחד כשהמורה מכריז שהגיע הזמן שלו.

 4. הכוונה לשאלה ספציפית או חומר ספציפי ולא "בכללי", אם זה בתנ"ך אז לא על פרק שלם, אלא על יחידה עם הכוונה על מה לשים דגש.

 5. בזמן שהם עובדים לעבור ביניהם ולהקשיב, לוודא שהם אכן עובדים והם מצליחים בזה.

 6. בסיכום, לקרוא לכמה מהתלמידים לשתף על מה התדיינו בחברותא.

 7. לטעמי אפשר גם להכין דף מראש עם הקונספט: שאלה של אדם א', רעיונות לתשובה. ומדי פעם לאסוף כדי לוודא שגם מי שלא משתף מול כולם אכן עובר תהליך כשעושים את זה.

אני עוד צריכה לראות איפה, מתי וכמה אעשה את זה. ואשתף כשזה יקרה. אבל אשמח לשמוע אם ניסיתם או יש לכם רעיונות לשדרוג..

#הוראה #שאלות #דקארט #חשיבה

132 views0 comments

Recent Posts

See All