המורה - פרנק מק'קורט


חזרנו לשגרה.

בתור אוהבת החופש ואויבת השגרה הייתי חייבת משהו שיפיח בי כח ואמונה,

בעצמי,

..במקצוע.

פרנק מק'קורט הוא מורה ממוצא אירי בארצות הברית. הוא הגיע להיות מורה כי רצה מקצוע מכבד. בילדותו באירלנד תמיד נחשב לזר בגלל שהוריו לא היו מקומיים. ואילו בארצות הברית הוא תמיד נחשב לאירי, אאוטסיידר.

בספר מגולל מק'קורט את תולדות חייו, אך בצורה לא שגרתית, הוא מערבב בין זיכרונות עבר להווה של הספר, הוא מראה את הפער בינו לבין התלמידים ובינו לבין עולם המבוגרים שלא נפגשים בילדים.

הספר כתוב מנקודת מבט אנושית שלא חוסכת ביקורת עצמית, או חברתית. הוא מתאר את מגרעותיו וחולשותיו. הוא מתאר את התחושה של לבד מול חבורת בני נוער שכביכול לא מסוכנים עבורו, אך מפחיד מאוד לעמוד מולם ולהגיד את הדבר הנכון.

הספר משקף את היחס של החברה למקצוע ההוראה, את מה שעובר מורה, את הכישלונות ואת ההצלחות. את הקשר שנוצר עם כיתה והצחוק על דברים שקורים בכיתה ואי אפשר להוציא אותו החוצה. את החוויה השלילית בהוראת אוכלוסייה קשה ואת החוויה החיובית בהוראה בבית ספר פרטי. את ההיקשרות לתלמידים מסוימים והדחייה מאחרים, את הכאב על אובדן תלמיד במלחמה ואת הגאווה בהצלחה של תלמיד שהיה לו קשה. את התחושה של מורה שתלמיד מספר לו שהוא היה משמעותי עבורו.

להרגשתי, זהו ספר חובה. למבוגרים ולמורים בעיקר.

מזכיר את הכוחות שיש בנו ואת הנפילות שיש במקצוע הזה. מעורר את הרצון לעורר את התלמידים ללמידה אחרת, למצוא את נקודת החיבור בין השיעור המשעמם בעיניהם לחייהם.

ומשפט מתוך הפרק הראשון, לסיכום:

התברר שאני לא בנוי להיות מורה החלטי שיודע לנפנף הצדה שאלות, בקשות, תלונות, ולהתקדם בשיעור מתוכנן היטב.

כי מי כן?

חורף נעים.. חוזרת להכין מערכי שיעור

#פרנק #מקקורט #המורה #הוראה #ספר #קושי #שגרה #חזרה

52 views0 comments

Recent Posts

See All