המקום הנכון


את הספר "חופש בע"מ" ראיתי על מדף בספרייה המקומית ביום שחזרתי לעבודה מחופשת סוכות. השם שלו צעק אלי, ולקחתי אותו כי ממש התגעגעתי לחופש. נהניתי מהקריאה, וגם הבנתי למה כל כך קשה לי לחזור לעבודה, אם זו עבודה שאני טובה בה ואוהבת אותה. לפני מס' שבועות נכנסתי לספריה אחרי יום קשה במיוחד בעבודה ותוך התלבטויות אם אני במקום הנכון לי, הספר שפגש את פני בכניסה התאים לי בדיוק למצב הרוח. (צריכה לברר אם הספרנית עובדת עם גוגל ומתאימה ספרים לתחומי העניין שלי)

על סר קן רובינסון בטח שמעתם, ואם לא אז הנה הרצאת הטד המפורסמת שלו, ולא סתם.. זו כמובן רק הרצאה אחת ומאוד מפורסמת, אך יש עוד רבות.

אז הזדמן לידי ספרו "המקום הנכון", ויש לציין שהוא כתוב באותה נימה בה הוא מרצה, הוא קליל ונעים לקריאה, מעורר למחשבה אך מלא בהומור.

בספרו מעלה ד"ר סר רובינסון את השאלה האם צריך לעשות את מה שאוהבים? והאם זה אפשרי? הוא גם מביא הסברים להשפעה של "המקום הנכון" על האדם.

המקום הנכון, הוא בעצם מקום עבודה, או מקום בו אדם מממש את כישוריו. וכל אדם חייב למצוא לעצמו מקום כזה, עצם ההימצאות במקום הזה הופכת את האדם למצליחן, לא רק בתחום בו הוא מצא את עצמו אלא בכלל בחיים.

אחד הפרקים המשמעותיים בספר הוא על מקומה של מערכת החינוך בהכוונה אל המקום הנכון, ובהמשך להרצאה המצוינת שהוזכרה לעיל, מסתבר שבתי הספר באמת הורסים יצירתיות, ויותר מזה, הם מסלילים תלמידים למקצועות ותחומי עניין מסוימים, כשבעצם כל אדם יכול לפרוח בתחומים שונים ומגוונים. בספר יש סיפורים רבים המתארים דמויות שעברו תהליכים שונים בחיפושים או בהגעה למקום הנכון שלהם.

הספר מעורר מאוד למחשבה, על תפקידנו כחברה, כהורים, כמורים ובכלל כאנושות, לתת מקום לכל תחום עניין ולאפשר לכל אדם למצוא את מקומו בקשת רחבה של תחומי עיסוק.

בנוסף, הספר מעורר לעשייה, עשיית בירור - האם אני במקום הנכון? המקום הנכון הוא מאוד ספציפי, אדם יכול לאהוב תחום מסוים אך המקום שלו בתוך המקום הוא אישי מאוד, כך לדוגמא, מביא רובינסון בספר, תיאור של אדם שאהב צילום של ענף ספורט מסוים, (גלישה) אז אולי הוא אוהב צילום, אך לא יהיה לו טוב כצלם חתונות סביר להניח.

בנוסף הספר מתאר את השוני בין כל אדם באופן בו הוא חווה דברים ומתחבר לדברים, לכן צורת ההוראה בבתי הספר לא מאפשרת לתלמידים להגיע לכישוריהם, בעיני הספר מעורר ליצור הוראה המאפשרת חוויות שונות, והתנסויות מגוונות, הספר עורר אותי להבין (שוב) כי תלמידים שלא מוצאים את עצמם בתוך המערכת, זה לא כי הם לא טובים, זה כי המערכת לא טובה להם.

ויותר מכל, הספר עורר אותי לברר איפה אני רוצה להיות..

כדי לגלות זאת לקחת את ספר ההמשך "איך למצוא את המקום הנכון?" אעדכן כשאמצא

לסיכום - ספר חובה למורים, להורים, לאנשים שלא מוצאים את מקומם בעולם התעסוקה, למי שממש קונפורמי ולא מבין למה האנשים סביבו לא רואי חשבון וזהו..

בקיצור לכולם

#המקוםהנכון #ספר #הוראה #יצירתיות

76 views0 comments

Recent Posts

See All